,
adana escort
,
NİYAZİ BİLİR
niyazibilir@bilirmatbaa.com.tr
Tarih 28.08.2017
Hit 1520
Etiketler
İceriğe
ODAKLAN

NİYAZİ BİLİR


Çöp Tesisi Doğal Yaşamı ve İnsan Sağlığını Tehdit Ediyor...Değerli Dostlar; 3 günlük Görele ziyaretimde niyetim biraz dinlenmek ve hayata farklı açılardan bakabilmekti. Tabi çalışmak içimize o kadar işlemiş ki, tatil için gitsek bile sosyal yaşamın ülkemizde daha iyi nasıl olabilirliği ve eksiklerin düzeltilmesi hakkında fikir üretmeye çalışıyoruz. Çavuşlu'da ki çöp sorunu, köylerde yaşayan insanların önceliklerini öğrenme, fındık fiyatları konusunda hükümet'in açıkladığı fiyata bakış gibi farklı konuları irdeleme fırsatı buldum.

Sen mi çözeceksin bu sorunları dediğinizi duyar gibiyim.

Tabi bu konular bir kişinin veya birkaç kişinin ilgilenmesi ve hariçten gazel okuması ile düzelecek meseleler değil.

Çavuşluda'ki çöp tesisinden başlayalım;

Giresun'un Çavuşlu beldesinde ki çöp tesisi'nin gündeme geldiği 5-6 yıl önce yine aynı düşüncedeyim, orada vahşi depolama değilde profesyonelce işletilen bir çöp arıtma ve geri dönüşüm tesisi yapılırsa süper olur ve yöredeki ekonomik hayata da katkı sağlar.

Neticede çöp bir yere dökülecek, bu Görele'de olabilir, Espiye'de olabilir, Tirebolu'da olabilir, önemli olan yapılan çöp geri dönüşüm tesisinin Avrupa standartlarında bir tesis olması, getirilen çöplerin plastik, kağıt, cam gibi parçaların ayrıştırılması yaptırılarak tekrar ekonomiye kazandırılması.

Gittim. Giresun eski il genel meclis üyesi olan ağabeylerim Osman Bilir, Ahmet Bilir ve Eniştem Fahri aycı ile birlikte Tesisi gördüm. Tesisin açık kapısından içeri baktığımızı gören görevli sorduğumuz bir kaç sorudan rahatsız olacak ki tesisin içini gören kapıyı yüzümüze kapattı.

Etrafında ki yollardan dolaştığımızda derenin tesisin hemen yanında olduğu ve bu vahşi depolamadan oluşacak pis suyun dere suyuna katılmama ihtimalinin olmadığı görülüyor, son birkaç gündür sosyal medya da paylaşılan dere de ki balık ölümlerini de bizzat yerinde görme olanağı buldum.

Bu tesis bu şekilde kullanılmamalı.

Eğer başka alternatif yoksa,
Çöp geri dönüşüm tesisi nasıl olmalı?

1- Çöp suyunun toprağa karışmaması için zemine ve kenar duvarlara izolasyon yapılmalı.
2-Ayrıştırma tesisi kurulmalı, insan eli değmeden çöp ayrıştırma makineleri kullanılmalı.
3-Tesise gelen çöp bekletilmeden direk işlenmeli, etrafa yayılan kötü kokuların önüne geçilmeli.
4-Tesisin işletmesi hangi kuruma bağlıysa periyodik olarak haftada veya 15 günde bir dere suyunun analizini yaptırmalı ve kamuoyuyla paylaşmalı 
5-Çöp tesisinin etrafı ve üzeri kapalı olmalı.
6-Çöpün ayrıştırma işi evde başlatılmalı, evlere farklı renklerde torbalar dağıtılarak hangi torbaya kağıt karton, hangi torbaya plastik, hangi torbaya cam, hangi torbaya evsel atıklar koyulacağı öğretilmeli, bunu büyük şehirlerde yapmıyorlar biz mi yapacağız Giresun'da dediğinizi duyar gibiyim. ama bu şehrin büyüklüğü küçüklüğü ile değil şehri sahiplenip yerel idarecilerin meseleyi iyi anlatıp vatandaşında öğrenmesiyle ilgili bir durum.
7-Tesisin bir idari ofisi olmalı amaçlanan vahşi depolama alanı değilse, gerekirse işletmesi özel sektöre yaptırılmalı.
8-Çalışacak personel işçi sağlığı ve güvenliği açısından iyi eğitilmeli.

Çavuşlu halkı veya bu çöp tesisinin yaydığı kokudan, derede ölen balıklardan rahatsız olan insanlar ne yapmalı.

1-Mühürlenmesi ile ilgili mahkeme kararı olduğu söyleniyor, gerçekten varsa Belediyelere görevi hatırlatılmalı, görevlerini yapmıyorlarsa suç duyurusunda bulunulmalı.
2-Dere suyuna çöp suyunun karıştığıyla ilgili suyun gerekirse özel laboratuvarlarda analizi yaptırılmalı.
3-Ulusal kanalları bölgeye davet etmeli, sorunun ulusal basında yer alması sağlanmalı.
4-Hükümet ve yerel yönetimlere baskı amacıyla çevreci derneklerden yardım istenmeli.
5-Balık ölümlerini gösteren resimler, çöp alanı resimleri, Dereye yakınlığını gösteren resimler ve tesis iç resimlerinin de olduğu dosyalar hazırlayarak bakanlara ve bölge milletvekillerine gönderilmeli.

Fındık ve diğer yerel sorunlarlarla ilgili düşüncelerimi kısa sürede sizlerle paylaşacağım.

Çöp tesisi sorunun biran önce çözülmesi ve nerde olursa olsun yapılan yatırımların yapmış olmak için değil de insan sağlığını ve çevre doğal yaşam alanlarını tehdit etmeyecek nitelikte ve Avrupa standartlarında yapılması ümidi ve dileğiyle,

Saygılarımla...
1998 - 2017 © Görele Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz yazı, resim, videolar alınamaz. İçerik ekleyenlerin yazıları kendi sorumluluğundadır.
Görele bu sorunluluğu yüklenmez.

Görele.gen.tr'yi Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle