,
adana escort
,
NİYAZİ BİLİR
niyazibilir@bilirmatbaa.com.tr
Tarih 29.07.2017
Hit 1476
Etiketler
İceriğe
ODAKLAN

NİYAZİ BİLİR


Nikahı Müftü kıymalı mı?Dostlar; “Barışmasını bilmiyorsan kavga etmeyeceksin” diye bir tabir vardır. Bizim dış politikamızda da artık barış olmalı diye düşünüyorum, yeni kabine listesine baktığımda dış işleri bakanının değişmediğini gördüm. Devlet büyükleri ne düşündüler bilmiyorum ama ben artık dış işleri bakanının değişmesi gerektiğini düşünüyordum, çünkü dış politikada makas değişimine ihtiyaç var, çünkü dış politika da aynı şeyleri söylüyor olsan bile aynı şeylerin başka bir dilin başka bir bedenin söylemesi gerekliliği var.

Konu aynı şeyi farklı anlatım ile söyleme noktasına gelmişken size belki de birçoğunuzun bildiği küçük bir hikaye anlatmak istiyorum.

Ülkenin birinde bir kral yaşarmış. Bir gece korkutucu bir kabusa uyanmış. Rüyasında tüm dişlerinin döküldüğünü görmüş.

Rüyasına pek bir anlam veremediği için, memleketin en ünlü kahinlerinden birini yanına çağırmış, rüya üzerine bir yorumda bulunmasını istemiş. Rüyasını anlattıktan sonra, kahin üzgün bir ifadeyle şöyle demiş:

Ekselenslarım; sizin için üzülüyorum, siz yakın zamanda tüm yakınlarınızı kaybedeceksiniz.

Kral bu yoruma pek kızmış, kahini sarayın soğuk ve karanlık zindanına attırmış.

Kral yine de memnun değilmiş, farklı bir kahin saraya çağırmış ve rüya üzerine yorum yapmasını istemiş . Kahin sevinçli bir ifadeyle şöyle demiş;

Kralım, sizin için çok seviniyorum, çünkü gördüğünüz rüya, tüm yakınlarınızdan uzun yaşayacağınız anlama geliyor.

Kral sevinmiş, kahine yorumu için bir kese altın vermiş ve ona teşekkür ederek onu evine göndermiş.

Kahin saraydan bir kese altın ile döndüğünde, insanlar şaşırmış. 

Sen bu kadar ödüllendirilmeyi nasıl başardın? Krala diğer kahinden farklı bir şey anlatmadın ki?

Dış politikada temel konularda hakkımızı tabi ki sonuna kadar savunmalıyız. Ama özellikle Almanya konusunda dış politika adımlarımızı daha dikkatli atmalıyız, çünkü Almanya’da yaşayan beş milyona yakın yurttaşımız var.

Ülke olarak yaptığımız toplam ihracatın ilk 10 sıralamasında yıllara göre değişiklik gösterse bile en az 4 veya 5 Avrupa ülkesi bulunuyor ve Almanya’nın yeri genelde hep 1. sıra.

Dostlar; Son günlerde gündemde olan müftülerin nikah kıyması ile ilgili konu var biliyorsunuz, daha önce tasarıda sanırım Muhtarlarda vardı ama son günlerde sadece müftülerin adı geçiyor.

Ben kişisel olarak bunu doğru bulmuyorum.  Buna bu aşamada gerek yok, ilerde şartlar değişir, insanların bilgi ve eğitim seviyesi belli noktalara ulaşır o zaman yine tartışılabilir, ama bu istismara çok açık bir konu, gelişmişliği ve eğitim seviyesi düşük olan illerde gencecik kızlar nikah adı altında istismar edilirse ne olacak?

Müftülükte bir kamu kurumudur eyvallah ama son dönemde din istismarının zirve yaptığı bir dönemde, din istismarı yapılarak ülkenin altına dinamit koyulduğu, hizmet adındaki bir belanın yıllarca insanımızı din kisvesi adı altında sömürdüğü bir dönemde böyle bir görevin müftülere verilmesini erken buluyorum.

Bana göre yüce dinimizin milletimize aktarılması noktasında hala çok fazla dezenformasyon yapılıyor, bir çok hurefe din ve islam adı altında insanımıza aktarılıyor.

Nikah konusunda belediyeler yetersiz kalıyorsa nüfus müdürlükleri ve kaymakamlıklara da görev verilebilir.

Saygılarımla…..


1998 - 2017 © Görele Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz yazı, resim, videolar alınamaz. İçerik ekleyenlerin yazıları kendi sorumluluğundadır.
Görele bu sorunluluğu yüklenmez.

Görele.gen.tr'yi Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle