,
adana escort
,
NİYAZİ BİLİR
niyazibilir@bilirmatbaa.com.tr
Tarih 19.06.2017
Hit 1340
Etiketler
İceriğe
ODAKLAN

NİYAZİ BİLİR


Pembe Vagon!Değerli dostlar; Uzun zamandır yazamıyordum, buna işlerimin yoğunluğu diyebilirim, fırsat bulamama diyebilirim, başka bir çok meşgaleyi mazeret gösterebilirim ama hiçbir şey yaşadığımız ve her şeyimiz olan vatanımız ile ilgili üç beş kelam etmemizin önünde engel değil.

Ülkemizde gündem çok hızlı akıyor. Yapılan bazı uygulamaları maalesef anlamlandıramıyorum.

Kendi kendime bu kadar basit ve yüzeysel uygulamalara gidilmemeli diye düşünüyorum. Bu toplumu çok derin ayrıştırmalara götürür ve yanlış uygulamalar toplumun bir kısmı tarafından doğru kabul edilmesine neden olur. Sonra bu yanlış uygulamalardan geri dönmek çok zor olabilir.

Bursa belediye başkanı metroda bayanlara ayrı vagon tahsis etmiş bu şekilde tacizin önüne geçecekmiş,

Sayın başkan öncelikle insanların hak ve hürriyetlere sahip çıkan yaklaşımla olaya baksa daha iyi olmaz mı?

Devasa bir bütçesi olan Bursa Büyükşehir belediyesinin toplumun tüm kesimlerine insan hakkı ne demektir konulu paneller seminerler verse özet olarak şehirde yaşayan insanları eğitse ve bu sorunu kökten çözse daha iyi olmaz mı?

Burdan hiç bir soruna çözüm bulamazsın, erkeklere farklı bir vagon göstererek onları tacizci olarak nitelendiremezsin buna hakkın yok.

Ancak şunu yapabilirsin! Metroda okullarda Avm'ler de, kahvehanelerde, insan hakkları, çocuk hakları, kadın hakları, toplu yaşam alanlarında nasıl davranılmalı gibi konularda dersler ve paneller verdirebilirsin.

Diyelim kadınlara ayrılan vagon hınca hınç dolu bir kadın erkeklerin olduğu vagona nasıl binip seyahat edecek? O vagona bindiğinde o kadına bakış nasıl olur sizce?

Bursa büyükşehir belediye başkanına sormak lazım, taciz sokakta oluyorsa, kadınları ayrı sokaktan erkekleri ayrı sokaktan mı yürüteceksin?

Geçenlerde yine bir haber, Anadolu'da bir lise müdüre kızları ve erkekleri ayrı sınıflarda eğitim görmesi için kızları ayrı sınıflarda toplamış. Bunda da gerekçe olarak velilerin talebini göstermiş.

Sayın müdüre sormak lazım, sayın müdür eğitimci olan veliler mi siz misiniz? Veliler fen ve geometri dersleri ne işe yarıyor benim çocuğuma gerek yok dese dersi mi kaldıracaksın? Bu işin bir matematiği bilimsel çalışması yok mu? Sen erkek öğrencilere bu şekilde davranarak onları birer tacizci olarak sınıflandırmıyor musun? Erkek öğrenci velileri bu duruma ne diyor? Muhtemelen koskoca müdür tabi ki doğrusunu o bilir diyende vardır.

Benim doğru olarak düşündüğüm bir şey var, bayan ve erkek öğrencilerin bulunduğu sınıflarda eğitim kalitesi ve rekabet daha üst seviyede olur.

Mersin Büyükşehir Belediyesi zabıtalarının bir kağıt toplayıcısın kağıt toplama el arabasını aldıkları görüntüleri görmüşsünüzdür.

Ülkemizde hurda yasaları ciddi manada gözden geçirilmeli, atık yönetimleri elden geçirilmeli bu hükümetin ve meclisin işi, peki belediyeler ne yapabilir?

Hurda kağıt ve plastik toplayıcılar desteklenmeli onlar aynı zamanda bir kamu hizmeti yapıyorlar.

Hurda kağıtların ve plastiklerin tekrar ekonomiye kazandırılması hem çevre kirliliği konusunda hem de cari açık konusunda ciddi katkıları olduğunu düşünüyorum.

Hurda kağıt ve plastik toplayan dar gelirli vatandaşlar belediyenin işini de kolaylaştırıyor aynı zamanda.

Belki bazı büyükşehir belediyelerinde çöp ayrıştırma istasyonlarında ayıklanabilir ama bir çok belediyede böyle imkan ve olanaklar bulunmuyor.

Kağıt karton ise ıslandığı zaman çöpe karışıyor, tekrar ekonomiye kazandırmak zorlaşabilir, onun için kağıt ve plastik toplayan dar gelirli vatandaşları rahat bırakın, onları çalıştıkları dilenmedikleri için cezalandırmayın.

Onlara kıyafet ve doğru düzgün el arabası tahsis edin ve fark yaratın, bırakın onlar sokaklardaki kağıt ve plastikleri toplasınlar, hem onlar evlerine üç beş kuruş götürsün hem de bu hurdalar tekrar ekonomimize kazandırılsın.

2011 yılında yapılan araştırmaya göre, yıllara ve döviz kurlarının Türklirası üzerinde ki etkisine göre değişmekle birlikte ülkemizde kullanılan kağıt tüketiminin en az %50’sini ithal ediyoruz, hatta bazı verilere göre atık hurda kağıt da ithal ettiğimiz belirtiliyor.

Ama biz ne yapıyoruz başka yapacak bir işi olmayan hurda kağıt toplayıcılarının elinden ekmek teknesi olan el arabalarını alıyoruz.

 

Daha duyarlı bir toplum olmamız ümidi ve dileğiyle…

Niyazi Bilir

 

niyazibilir@bilirbasim.com.tr
1998 - 2017 © Görele Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz yazı, resim, videolar alınamaz. İçerik ekleyenlerin yazıları kendi sorumluluğundadır.
Görele bu sorunluluğu yüklenmez.

Görele.gen.tr'yi Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle