,
adana escort
,
Tarih 31.07.2017
Hit 834
Paylaş

Yazdır Yazıcı dostu çıktı al
Resim 1 GÖR
Video 0
Akıllı Resim 0
Ses 0
Etiketler
İceriğe
ODAKLAN
  YAZI ARŞİVİNİ GÖR

İstatistik
  • Online: 15
  • Bugün: 1161
  • Tümü: 451671
GÜNCEL


BEŞİKDÜZLÜ KAYMAKAMIN 45 YIL SONRA VASİYETİ YERİNE GETİRİLDİAmasya'nın Taşova ilçesinde kaymakamlık yaparken 1972 yılında yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren Osman Turan Erçin'in vasiyeti, ölümünden 45 yıl sonra gerçekleştirildi...


Taşova ilçesinde 1970 yılında kaymakamlık görevine başlayan Erçin, mide ve karaciğer kanserine yakalandı. 1972 yılında  Ankara Yüksek İhtisas Hastanesinde tedavi gören ancak iyileşemeyen Erçin, memleketi  Trabzon'un  Beşikdüzüilçesine gitmeden önce görev yaptığı ilçeye uğrayıp vedalaşmak istedi.

Erçin, ilçe halkı ve kaymakamlık görevlileriyle vedalaştıktan sonra kaymakamlık bahçesinden bir gül fidanının kabrine dikilmesini vasiyet etti. Daha sonra memleketine dönen Erçin, aynı yıl temmuz ayında yaşamını yitirdi. Erçin'in cenazesi, ilçenin Zemberek köyünde toprağa verildi.

Taşova ilçesindeki bir yerel gazetede görevli Umut  Pelitli, geçen yıl gazetenin arşivinde araştırma yaparken eski kaymakamlardan Erçin'in vefat etmeden önce ilçeyi ziyaret ettiğini, bu sırada kabrine bir gül konulmasını vasiyet ettiğini ortaya çıkardı.

Pelitli'nin konuyu gündeme getirmesi üzerine vasiyetin yerine getirilmesi amacıyla Belediye Başkan Yardımcısı Kadir  Aydoğan, kaymakamlık yazı işleri memuru  Turan Yalçın ve yerel medyayı temsilen  Taşova Havadis gazetesi editörü Ahmet Günaydın'ın bulunduğu bir heyet oluşturuldu.

Merhum Erçin'in kızı Asuman Erçin ile irtibata geçilerek vasiyetinin yerine getirilmek istendiği belirtildi. Ailesinin onayının ardından Zemberek köyüne giden heyet, merhum kaymakamın ölümünün 45'inci yılında kabrine  Taşova'dan getirilen gül fidanını dikerek vasiyetini yerine getirmiş oldu.

Merhum kaymakamın kızı Asuman, oğlu Burhan Erçin ile yakınlarının da katıldığı törende Kur'an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

"Önemli olan bırakılan izlerin yıllar sonra da yeşertilebilmesidir"

Taşova Belediye Başkan Yardımcısı  Aydoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçeye önemli hizmetler yapan merhum Kaymakam Osman Turan Erçin'in vasiyetini geç de olsa yerine getirdiklerini söyledi.

Bu sayede ilçelerinde hoş bir seda ve halk üzerinde kanaat önderi olarak büyük etkiler bırakan Erçin'i andıklarını dile getiren  Aydoğan, "Toplumun kanaat önderi olabilmek herkesin yapabileceği, başarabileceği bir iş değildir.  Taşova'mız için çok önemli değer olan büyüğümüzü rahmet ve minnetle anıyoruz. Vasiyeti üzerine gül fidanını kaymakamlık bahçesinden getirdik. Umuyorum şahsi manevisi bizi görüyordur." dedi.

Asuman Erçin de insanların çok şey yapabileceklerini belirterek, "Önemli olan gidişata doğru yön verip bırakılan izlerin yıllar sonra da yeşertilebilmesi, bir gülde tomurcuk açtırılabilmesidir. Bunlar bu ülke için en güzel hizmetler. Bugün burada babamın mezarına  Taşova'dan getirilen gül fidanının tomurcuğunda açan  Taşova halkı var. O görevini yaptı. Yapılan ahde vefaya da teşekkür ediyoruz." ifadesini kullandı.

Burhan Erçin ise yapılan ahde vefaya söylenecek söz olmadığını vurgulayarak, kadirşinaslık gösterenlere teşekkür etti.


HABER:TEVFİK ÖZTÜRK 


Okuma Sayısı: 278

1998 - 2017 © Görele Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz yazı, resim, videolar alınamaz. İçerik ekleyenlerin yazıları kendi sorumluluğundadır.
Görele bu sorunluluğu yüklenmez.

Görele.gen.tr'yi Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle