,
adana escort
,
Tarih 12.05.2017
Hit 666
Paylaş

Yazdır Yazıcı dostu çıktı al
Resim 2 GÖR
Video 0
Akıllı Resim 0
Ses 0
Etiketler
İceriğe
ODAKLAN
  YAZI ARŞİVİNİ GÖR

İstatistik
  • Online: 21
  • Bugün: 411
  • Tümü: 496521
KÜLTÜR SANAT


DEĞERLERİMİZ GENÇLERİMİZLE YAŞATILIYORGörele Belediyesi ve Görele Anadolu Lisesi Mehmet Sırrı Öztürk Adına solo ses yarışması düzenliyor...

Görele Belediyesi ve Görele Anadolu Lisesinin ilkini 2016 da Fethi Karamahmutoğlu adına yaptıkları Türk sanat ve Türk Halk Müziği solo ses yarışmasından sonra bu yıl 2.sini düzenlediği Mehmet Sırrı Öztürk Karadeniz Türküleri Ortaokul ve Liseler Arası Solo Ses Yarışmasında öğrenciler TRT repertuarına girmiş Türküleri seslendirecekler.

Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde 17 Mayıs çarşamba günü saat 14 de başlayacak olan yarışma hakkında bilgi aldığımız Görele Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Ali Keskin  '' unutulmaya yüz tutmuş türkülerimiz guncellenirken, Karadeniz türkülerinin ne kadar duygu yüklü olduğu, her türkünün bir hikayeye dayandığı, bu hikayelerin kocaman yaşanmışlıkları içerdiğini görecekler. Amacımız yozlaşan Karadeniz türkülerinde farkındalık oluşturmak, kültürümüzü doğru zeminde aktarmaktır ,bu kapsamda tüm halkımız programımıza devetlidir ''dedi.

Yapılacak olan yarışmanın Jüri heyeti ise Trt Kemençe Sanatçısı Sayın Mustafa Naci Keskin, Giresun Üniversitesi Devlet Konservatuarı Halk Müziği ve Oyunları Öğretim Görevlisi Sayın Yusuf Kurt ve Müzik Öğretmeni Neslihan Yazıcı 'nın katılımları ile oluşturuldu.

MEHMET SIRRI ÖZTÜRK KİMDİR ?


1938 yılında Görele'nin Hürriyet Mahallesi Kemikli mevkisinde doğdu. 1944'de henüz 6 yaşında iken anne ve babasının teşviki ile kemençeyle tanıştı. İlk hocası halasının eşi Picoğlu Osman oldu. 18 yaşına kadar memlekette kalarak düğün ve yayla şenliklerinde sahne aldı. 1958'de askerliğini Hava Kuvvetleri Bando takımında yaptı. 1967'de TRT Ankara Radyosuna davet edilerek memleket havaları kayıtlarını yaptı. Daha sonra İstanbul Radyosunda benzeri çalışmaları gerçekleştirdi. 1976'da İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarından gelen davet ile 23 yıl öğretim görevlisi olarak görev yaptıktan sonra Şubat 2003'de emekli oldu. Başta Fransa, Almanya, İtalya, ABD, Macaristan ve Lüksemburg olmak üzere yurt dışı ve yurt içi birçok festivale ve etkinliklere katıldı. TV ve Radyo programlarının yanı sıra 12 adette plak yapan Öztürk, evli ve 4 çocuk babasıydı.Mehmet Sırrı Öztürk 26 Aralık 2016  Pazartesi akşam saatlerinde tedavi gördüğü Şişli Etfal Hastanesinde 78 yaşında hayata gözlerini yumdu.Mezarı Görele ilçesi Hürriyet nahallesindeki aile kabristanlığındadır,bu vesileyle üstadımızı rahmet ve özlemle anıyoruz.

Haber:GörfedOkuma Sayısı: 222

1998 - 2017 © Görele Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz yazı, resim, videolar alınamaz. İçerik ekleyenlerin yazıları kendi sorumluluğundadır.
Görele bu sorunluluğu yüklenmez.

Görele.gen.tr'yi Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle