,
adana escort
,
Tarih 15.11.2013
Hit 6789
Paylaş

Yazdır Yazıcı dostu çıktı al
Resim 1 GÖR
Video 0
Akıllı Resim 0
Ses 0
Etiketler
İceriğe
ODAKLAN
  YAZI ARŞİVİNİ GÖR

İstatistik
  • Online: 9
  • Bugün: 420
  • Tümü: 496530
ROPORTAJLAR


Beykoz'un Gizli KahramanıyımAk Parti Belediye Başkan aday adaylığını açıklayan Ali Bilir, adaylık sürecinin nasıl geliştiğini, Beykoz’a dair düşüncelerini ve plan-projelerini gazetemiz Beykoz TR ile paylaştı.

 

Ali Bilir; “Beykoz’un gizli kahramanıyım”

Ak Parti Belediye Başkan aday adaylığını açıklayan Ali Bilir, adaylık sürecinin nasıl geliştiğini, Beykoz’a dair düşüncelerini ve plan-projelerini gazetemiz Beykoz TR ile paylaştı.

Siyaset Haberi - 03 Kasım 2013 Pazar - 19:17
 
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Ak Parti Belediye Başkan aday adaylığını açıklayan Ali Bilir, adaylık sürecinin nasıl geliştiğini, Beykoz’a dair düşüncelerini ve plan-projelerini gazetemiz Beykoz TR ile paylaştı.

2014 yerel seçimlerinde Ak Parti’den Belediye Başkan aday adaylığını geçtiğimiz günlerde açıklayan Ali Bilir, “Bayrağı taşımak için hazırım” dedi.

“Beykoz bakir bir ilçe”

Beykoz’da Belediye Başkan Yardımcısıyken aday olduğunu hatırlatan Ak Parti Belediye Başkan aday adayı Ali Bilir 2009 senesinde aday olduğu zamanki düşünceleriyle bugünkü düşüncelerinin arasında bir fark olmadığını söyledi. O gün Beykoz için neleri yapmayı düşünüyorsam bugün de aynısını düşünüyorum diyen Bilir sözlerini şöyle sürdürdü; “Yaklaşık 30 yıldır Beykoz’da yaşıyorum. Beykoz, İstanbul ölçeğinde bakıldığında biraz bakir, daha kenarda kalmış yerlerden birisi. Bununla birlikte hem ülkemiz hem dünya açısından yaşanabilecek nadir yerlerden biri. Beykoz’la ilgili olabilecek olan bütün konularla ilgili araştırma gerçekleştirdim. Daha önce buna benzer bir çalışmayı memleketim olan Görele için yapmıştım ve bu araştırmam yayımlandı. Onun heyecanını yaşarken aynı şeyi Beykoz için de yapmak istedim. Beykoz’un kültürünü sanatını tarihini irdelerken diğer yandan da buradaki halkın sıkıntısını acısını yaşamaya, hissetmeye başladım. Bu çalışmayla beraber Beykoz’un sorunlarını da araştırmaya başladım. Ak Parti Beykoz teşkilatı içinde görev almaya başladıktan sonra Beykoz halkının sorunlarını çözmeye yönelik çözümler üretmeye başladım. İstanbul’da ilk defa örnek olacak bir çalışma yaptım. Beykoz’un sorunları ve çözüm önerileri serüvenime 15 yıl önce başladım, bu serüven hala devam ediyor.

Şehirleri canlı varlıklara benzeten Bilir, ihtiyaçların giderilmesiyle yeni ihtiyaçların ortaya çıktığını ifade etti. İhtiyaçların zamanla azaldığını arttığını veya değiştiğini dile getiren Bilir; “Araştırmamda çözüm önerilerine dair vatandaşın da fikrini aldık. Siz olsanız ne yapardınız şeklinde sorular sorduk. Benim hayalimde farklı bir Beykoz, çok farklı bir ilçe var. Beykoz, benim için farklı yerlerden gelen insanların örnek alması gereken bir yer olmalı. İyi yönetiliyor ama daha iyi yönetilmeli, çözümler daha hızlı sunulmalı. Bana göre Beykoz’un sorunlarının çözümü ciddi ölçekte halkı mutlu edecek düzeye gelmediğinden belediye başkanlığına tekrar aday oldum” dedi.

 “Belediye başkan aday adaylığım sürpriz olmadı”

2009 yılından bu zamana kadar geçen süreçten itibaren belediye başkanlığına tekrar aday olacağının bilinen konuşulan bir durum olduğunu belirten Ali Bilir,  bu düşünceden hiç vazgeçmediğini vurguladı. Beykoz’un akşamını sabahını bildiğini ve takip ettiğini söyleyen Bilir; “Adaylığım kimse için sürpriz olmadı. Aday adaylık açıklamamı yaptıktan sonra da çevremdeki insanlar tarafından olumlu tepkiler aldım,  her geçen gün de çevremdeki kişilerden memnuniyetlerini ileten tepkiler almaya devam ediyorum”.

Belediye başkan aday adayı olmasındaki sebebin yönetim memnuniyetsizliğinden kaynaklanmadığını aktaran Bilir; daha çok sorunlara eğilememe, sorunlara hızlı yaklaşamama ya da sorunlara öncelik verilememe gibi nedenlerden dolayı aday olduğunu söyledi. Bilir; “Siz karar verici merci iseniz sorunlarda öncelik tercihleriniz vardır. Ben önceliklerimin halkın beklediği tercihlerle örtüştüğünü düşünüyorum. İki dönemdir Beykoz Belediyesi’nde Ak Parti yönetimi söz konusu ve bu şekilde yönetmeye devam etmeli diye düşünüyorum. Beykoz, Ak Partiyle birlikte çok fazla yol aldı. Geçmiş dönemlerde az hizmet aldığından dolayı gerekli düzeyde gelişemedi. Son 10 yılını ise iyi yaşayarak geçirdi. Ancak Beykoz’un daha fazla hizmet alıp daha iyi yönetilmesi gerekiyor. Benim amacım da geçen bu 10 senelik dönemi daha iyi bir şekilde devam ettirmek. Geçmişte bazı nedenlerden dolayı daha hızlı hizmet sağlanamadı. Bu bir bayrak taşıma olayı. Zaman zaman yeni bir enerjinin oluşması gerekebiliyor. Bu halk için parti ve yönetim için de daha iyi olacak” şeklinde sözlerine devam etti.

“Sloganım huzur ve mutluluk”

Beykoz’un en büyük sorunu 2B’dir, trafiktir, işsizliktir, eğitimdir, spor tesislerinin yeterli olmadığıdır gibi söylemleri doğru bulan Bilir, sorunun tek bir şeye indirgenemeyeceğinin altını çizdi. Bilir; “Burada önemli olan kime göre hangi sorun daha büyük olduğu. Beykoz’a ait son 15 yıldır yapmakta olduğum anketler ve bu anketlerden elde ettiğimiz veriler var. Sorunun kime göre önemli olduğu değişiyor. Genç birine göre spor tesisi veya alanı, sinema, kültür merkezi gibi eksiklikler birinci sorun. Emekli biri, yaşlı veya engelli vatandaşımız için ise sosyal donatı alanları, dışarıda rahatça hareket edebilecekleri bir yaşam alanı ihtiyacı birinci sorun. Vücudumuza bakıp kalp benim için en önemli organdır diyemeyiz. Sorunu tek bir şeye indirgeyemeyiz, hepsi bir bütün. Tanıtım videosunda ilk defa sağır ve dilsizler için de işaret dili kullanıldı. Beykoz’da bir tane bile sağır ve dilsiz vatandaş varsa o videoyu görmeli, benim düşüncemi bilmeli diye düşünüyorum. Benim sloganım huzur ve mutluluk. Şehrin ve insanların huzur ve mutluluğu. Bazen bir şeyler birbirine karıştırılıyor. Belediyenin yapabileceği şeyler var yapamayacağı şeyler var. Bir sorun hükümet düzeyinde çözülecekse hükümetle birlikte koordinasyon sağlanmalı, birlikte hareket edilmeli” dedi.

“2B sorunu Beykoz’a özgü değil”

Belediye Başkanlığı görevine geldiğinde yapacağı ilk şeyden daha çok herkesi ilgilendiren toplu bir süreç başlatacağının altını çizen Bilir, en önemli sorun şudur diye işe başlamanın diğer sorunları göz ardı etmek olabileceğini belirtti. Mülkiyet ve 2B konusunda sayın Yücel Çelikbilek’in ciddi gayretler gösterdiğini söyleyen Bilir; “Bazı kişiler bunu yanlış buldu. Bazılarına göre ise Çelikbilek’in geç kaldığı yorumları yapıldı. Ancak ben öyle düşünmüyorum. Bu konuda gerekli gayretin gösterildiği kanısındayım. Çünkü 2B sorunu sadece Beykoz’a özgü bir sorun değildi, ülke meselesidir. İktidar da bu yönde bütünlüğü sağlamak için gerekli çabayı gösterdi. Yücel Çelikbilek’i de bu konudaki emeğinden dolayı tebrik ediyorum” dedi.

Kendisiyle birlikte herkese yönelik çözüm süreci başlatacağını belirten Bilir; “Yatırım, turizm, mülkiyet, gençlerle ilgili faaliyetler hepsi aynı anda başlayacak. Bunu çarkın dişleri olarak düşünüyorum ve bir sorunu diğerinden ayıramayız. O yüzden tüm sorunların çözümünü aynı anda başlatacağız. Dönem dönem bazı sorunlar bir diğerinin önüne geçmiştir. Ancak önemli olan bir sorun diğerinin önüne geçmiş olsa bile her ikisinin de çözüme kavuşmuş olması gerekiyor. Var olan tüm sorunlar listelenir, oranlarının toplamı da yüzde yüz olarak belirlenir.  Ancak benim için önemli olan birinci maddedeki sorunun yanında yirminci maddedeki sorunun da çözümüdür. Aksi bir durum ise ilkelerime aykırı”.

“Beykoz’la ilgili çok fazla bilgiye sahibim”

Beykoz konusunda çok iddialı olduğunu ve çok fazla bilgiye sahip olduğuna dikkat çeken Bilir, bugün Beykoz’a hizmet için yola çıkmış olan herkesten daha çok Beykoz’u tanıdığını söyledi. Bilir, “Benim adımı daha az duymuş olabilirler. Ancak tıpkı futbolda var olan gizli yetenekler gibi ben de Beykoz’un gizli kahramanı olduğumu düşünüyorum. Beykoz’la ilgili bilgi yarışması yapılsa tüm adaylara göre en doğru cevapları ben veririm. Çünkü Beykoz’un tarihindeki her şey zihnimde var olan bilgiler dışında elimde var olan dokümanlarla da kanıtlayabilirim” şeklinde sözlerini tamamladı.

ALİ BİLİR KİMDİR?

1972 yılında dokuz çocuklu ailenin sekizinci çocuğu olarak Giresun'un Görele ilçesinde doğdu. İlkokulu köyünde, Ortaokulu Görele ve Sarıyer İmam Hatip Lisesi’nde, Lise eğitimini ise Görele ve Beykoz Ticaret Lisesi’nde tamamladı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni lisans derecesinde bitirdi. İşletme dalında Yüksek Lisans yapan Bilir, yurtdışı ve yurtiçindeki bazı üniversitelerde siyaset, ekonomi, yönetim dallarında sertifika programlarına katıldı.           

İş hayatına özel bir şirkette başlayan Ali Bilir, sırasıyla Osmanlı Bankası, Sümerbank ve Anadolubank’ta 11 yıl süreyle Bankacılık sektöründe çeşitli kademelerinde görev yaptı. Bankacılık hayatı sırasında Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu Üyeliğinde de bulunan Bilir, 2004 yılında Bankacılık mesleğinden ayrıldı.                                            

2002 yılında Ak Parti’nin Beykoz İlçe Teşkilatı Kurucuları arasında bulunan Ali Bilir, Araştırma Geliştirmeden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2004 Yerel Seçimlerinde Beykoz Belediyesi ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Meclis Üyelikleri’ne seçildi. 2004- 2008 yılları arasında Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2009 Yerel Seçimlerinde Belediye Başkan Aday Adayı olmak için Başkan Yardımcılığı görevinden ayrıldı. Ali Bilir, bu dönemde yurt içinde ve yurt dışında Belediyecilik anlamında birçok incelemelerde ve çalışmalarda bulundu. Bilir, ayrıca 2007 yılı Genel Seçimlerinde İstanbul Milletvekilliği Aday Adaylığın’ da bulundu.                                                                     

Şehir Tarihi üzerine Araştırma ve İncelemeleri bulunan Bilir’in, “Çeşm-i Bülbüle Gizlenmiş Ab-ı Hayat Beykoz,” “Has Bahçeler Diyarı Beykoz,” “Geçmişten Günümüze Görele” isimlerinde yayınlanmış kitapları bulunmakta olup aynı zamanda İstanbul’un Yüz Yazarı arasında gösterilmiştir.

 Okuma Sayısı: 2263

  • fatih cinbat
    15.10.2014 11:45:27
    çok da mütevazi bir arkadaşmış kendisi :)
1998 - 2017 © Görele Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz yazı, resim, videolar alınamaz. İçerik ekleyenlerin yazıları kendi sorumluluğundadır.
Görele bu sorunluluğu yüklenmez.

Görele.gen.tr'yi Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle