,
adana escort
,
Tarih 03.12.2012
Hit 20691
Paylaş

Yazdır Yazıcı dostu çıktı al
Resim 0
Video 0
Akıllı Resim 0
Ses 0
Etiketler
İceriğe
ODAKLAN
  YAZI ARŞİVİNİ GÖR

İstatistik
 • Online: 24
 • Bugün: 30
 • Tümü: 493296
ÖZEL DOSYALAR


Bir Şehri Tanımak, Sevmek, Özlemek, GÖRELEBeni tanıyanlar bilir, yıllarca ucundan, kıyısından biraz Görele ile ilgilenirim.

 

Aklım erdiğince, zamanım yettiğince, yüreğime hasret vuslatı vurduğuca kendi kendime Görele derim. 

Giderim, Yazarım, Fotoğraf çekerim, dinlerim, araştırırım yine Görele derim.

Derim; çünkü nereye gidersem gideyim, hangi lezzeti alırsam alayım, kimi seversem seveyim, Göreleyi ve Göreledeki leri sevmedimse bunların hepsi nafiledir benim için. Kendi vatanını sevmeyen, kendi bayrağını sevmeyen, kendi insanını sevmeyen, başka vatanı, başka bayrağı, başka insanları sevebilirmi. Sever diyen varsa, emin olunki o kişi sevginin ne olduğunu bilmiyordur. İşte bu sevgi, bu özlem, bu saygı Göreleye karşı bir sorumluluk yükledi üzerime. Onu yerine getirmek için, yazdım, çizdim, araştırdım, gittim, gördüm, konuştum, dinledim, görüntüledim, çocukluğumu, gençliğimi yeniden, belki gelecekteki ihtiyarlığımı şimdiden yaşadım Görele’de. 2001 yılında yayınladığım “Geçmişten Günümüze Tüm Yönleriyle Görele” kitabını önümüzdeki günlerde yeni adıyla, yeni yüzüyle, güncellenen içeriği ve yeni görselliği ile hemşehrilerimin, kitapseverlerin, huzuruna çıkarmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Bu kitabı elinize aldığınızda, Bir Şehri Tanımanın, Sevmenin, Özlemenin zevkini yaşayacağınızı ümit ediyorum.

 

Arka Kapak…

Bir zamanlar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır Görele. Karadeniz sahilinde kurulmuş bir ilçedir. Doğal güzellikleriyle ilgi çeken Görele’de yüzey örtüsü büyük ölçüde fındık bahçeleri ve Karadeniz iklimine özgü bitki örtüsüyle kaplıdır. Yaylalar, dereler, ormanlar ise Görele’nin diğer doğal güzelliklerini oluşturmaktadır.

Tarihi evlerin duvarlarına sinmiş insan soluklarını ve birbirine adeta bağlanmış bu binlerce yıllık tarih ve kültür karşısında zaman kavramını kaybedersiniz.

İnsanları mıknatıs gibi kendisine çeken Görele, her mevsim bir başka güzelliği yansıtır.

Sahip olduğu bu kültürel mirası ile dünya da ilgi çekecek bir konumdadır Görele. Pazar yerleri, tarihi kalesi, köyleri, kemer köprüleri, değirmenleri, adak yerleri, mezarları, yaylaları, eski evleri ve yetiştirdiği insanlarıyla ilgi çekici ve görülmesi gereken yerlerden biridir Görele. Yöresel folklor, el sanatları ve yemekler Görele’yi daha da farklı kılmaktadır..

Bu kitabı okuduğunuzda, Görele’yi görmüş, Görelede yaşamış gibi olacaksınız. Görele insanının birbirine ne kadar bağlı, sıcak ve saygılı olduğunu göreceksiniz. Yöre insanının, yaşam biçimleri, oturup kalkmaları, konuşmaları, gelenek ve görenekleri bayramları, düğünleri, kız görme ve istemeleri, eğlenceleri ve bütün kutlamaları Görele’de yaşamış gibi olacaksınız.

Şehir merkezinde kurulan hayvan ve sebze pazarı ile malını paraya çeviren yöre halkı manifaturacılar, semerciler, sepetciler, beşikciler, bakırcılar gibi tamamen lonca düzeni ile örgütlenen bu çarşılarda alışveriş yapacaksınız.

Görele’nin yaylalarına çıkacak soğuk sularından içeceksiniz, derelerinde balık avlayacak, bahçelerinde kiraz toplayacaksınız. Çarşısında, dövme köy dondurması, koz helvası meşhur pidesinden yiyeceksiniz. Görele’nin manilerini öğrenecek, türkülerini söyleyeceksiniz… tarihini hayret içersinde, yöre halkının verdiği kurtuluş mücadelesini ibretle okuyacaksınız.

Bu kitabın her bir bölümünü inceleyip son sayfaya geldiğinizde, Anadolu’nun her parçasının kitaplara sığmayacak kadar özellikde olduğunu düşüneceksiniz…

 

 

 

 

Geçmişten Günümüze GÖRELE Kitabı 10 ayrı Bölümden oluşmakta.

 

I.Bölümde; Görele Coğrafyası ve Görele Tarihi konuları işleniyor.

 

II. Bölümde; Görele’nin İdari Yapısı, Köyler, (Burada Görele’nin 48 köyü hakkında detaylı bilgi verilmekte), Mahalleler, Beldeler (4 adet Belde), Görele’de Belediye Teşkilatı ve Görele’de Nüfus Hareketleri ve Kentleşme konuları işlenmekte.

 

III. Bölümde; Görele’nin İktisadi Yapısı, Osmanlı Döneminde İktisadi Hayat, Cumhuriyet Döneminde İktisadi Hayat ve Görele’de Ziraat ve Üretim konuları işlenmekte.

 

IV. Bölümde; Görele’de Eğitim ve Öğretim konusu işlenmekte.

 

V. Bölümde; Göreleli Ünlüler hakkında bilgiler verilmekte. Ülkemiz genelinde çeşitli vasıfları gereği Ün yapmış 32 Göreleli tanıtılmaktadır.

Örneğin Bunların içersinde;

 

Akpınar Ömer (THM Sanatçısı)

Parlementoda Görev Yapmış ve Yapmakta olan; Besli, Hüseyin, Cüceoğlu, Ali, Çolak, Ali Şevket, Erkmen, Hayrettin (Bakan), Erkmen, Nizamettin (Bakan), Karadeniz, M.Ali, Özdemir, İbrahim (Bakan), Yücel, Hasan Ali (Bakan)

 

Eyüboğlu, Bedri Rahmi (Ressam Şair), Görele, Hamit (Ressam), Kaçar, Ahmet (Şair), Karamahmutoğlu, Fethi (Bestekar-Şair), Yücel, Can (Şair).

 

Kuğu, Mehmet Rıza ve Kuğu, Süleyman Rıza (Sporcu) Trabzon İdman Ocağı Futbol Şubesi’nin kurucusu.

 

 

VI. Bölüm; Kültür Hayatında bulunan 46 Göreleli tanıtılıyor. Yayla Kültürü, Görele’de Mutfak Kültürü (Burada 36 çeşit Görele yöresine ait yiyecek tanıtılıyor ve nasıl yapıldığına dair tarifi veriliyor), Giyim-Kuşam, Görele’de Köy Düğünleri, Görele’de Halk Müziği, Halk Oyunları, Kemençe ve Kemençe Sanatçıları tanıtılıyor. (Durkaya,             Karaman, Katip Şadi, Mehmet Sırrı Öztürk, Piçoğlu Osman ve Tuzcuoğlu)

            Halk Oyunları, Görele Türkülerinden Seçmeler, Görele Manileri, Görele’de Yardımlaşma; İmece, Görele’de Eski Evler ve yaşamlar anlatılıyor.

El Sanatları, Dokumacılık, Ağaç İşlemeciliği, Beşikcilik, Sepetçilik

Demir ve Maden İşleri, Bakırcılık, DERİ İŞLERİ, Dokuma İşleri ayrıntılı olarak tanıtılıyor.

 

VII. Bölüm;Görele’de Spor ve Sosyal Yaşam, Cemiyet ve Dernekçilik anlatılıyor.

                       

VIII. Bölüm; Lakaplar ve Takma(Ayama)Adlar

            İnanışlar

            Olağanüstü Varlıklara İnanış

            Halk Takvimi ve Buna Bağlı İnanışlar

            Görele’de Batıl İnanışlar

            Nazar Değmesi ve Kurşun Dökme

           

IX. Bölüm; Mahalli Kelimeler

 

X. Bölüm; EKLER

            Görele Kazası İdarecileri

            Görele Kazası İdare Meclisi

            Görele Kazasında Diğer Kurum ve Kuruluşlar

Görele Çepnileri’nin Espiye Madeni Civarındaki Mahallelere Yerleşmelerine Dair Hüküm

Görele kazasının 1876 yılında mevcut erkek nüfusu, hane, vergi, aşar, ağnam rüsumunu, bedel-i askeriye durumunu gösterir cetvel

Görele Köyleri ile ilgili bilgi cetveli

Çeşmeler

İbadethaneler

Değirmenler

Tarihi Köprüler

Mezarlıklar

Göreleli Şehitler

İstiklal Harbi Şehitleri

Dünya Savaşı Şehitleri

Göreleli Şehit ve Gaziler Tablosu

Görele Vakıfları

            Kırım Savaşı (1853–1856) için Görele Kazasından Yapılan Para Yardımına ait Liste

            1904’te Görele Kazası

            1906–1907 Yıllarında Mekke-i Mükerreme(Ayn Zübeyde) suyolları için Görele  

            Kazasından Yapılan Para Yardımına aiy Liste

            Görele’den Padişaha Çekilen Telgraf

            Görele Kazasında Sel Felaketi

            İkinci Bölge İspekteri Raporu - 1936

 

Ali Bilir


Okuma Sayısı: 6897

 • Murat Can SIBIC
  14.02.2015 10:52:04
  Sayin Ali Bilir in Gorelemiz ile alakali yazmis oldugu eser icin kendisine bir Goreleli olarak tesekkur etmek geregini hissettim.Takdir olunur ki kendisi sadece bir arastirmaci ve maalesef bir cok bilgi kayit altina alinmadigindan ucuncu sahislarin gecmisten gunumuze anlatilan gelen hikaye ve de hayal urunleri ile zenginlestirilmis.Bana gore Ali Bilir bir kapi acmistir.Bu kapidan, gelecek nesil akademisyenler arastirmacilar gececekler daha onemli sereleri kaynak olarak gelecek nesillere hediye edeceklerdir.Gayretleri icin kendisine Goreleli hemsehrilerimadina sonsuz tesekkur ederim.
  Saygilarimla
 • Mustafa Kılıçarslan
  04.02.2015 22:26:44
  Bu kitap yazılırken cidid bir araştırma yapıldığı kanatinde değilim . Çünkü daha şehitlerimizle ilgili bilhassa cumhuriyet dönemindeki şehitlerimizle ilgili bir çok hatalı bilgiler var. yazar Görele askerlik şubesine uğrama ve sorma zahmetinde bulunsaydı bilgiler daha gerçekçi olurdu , bir eleştirimde görele kaymakamlığına ve giresun valiliğine olacak çünkü onlarında web sitelerinde cumhuriyet döneminde ki görele ile ilgili şehitler konusunda verdikleri bilgiler hatalı , ya tarih hatası var ya da sicil numarası falan gibi .. ne diyeyim devletin kaymakmlığı ve valiliği askerlik şubesinden sağlıklı bilgi alamamışsa ali bilir ede fazla kızamıyorum. ama ali bilir i kınıyorum çünkü bir yanlışlığı düzeltmek için kendisine yüzyüze doğru bilgiyi aktarırken hiç dinlemedi bile .. vay efendim sen bunu mail olarak bana yaz falan dedi aklınca ciddiye almadı bend ebu kitabı cidid bulmuyorum
 • SAMİ GÜL
  15.12.2012 22:37:59
  SAYIN BİLİR

  BEN GÖRELE TEKGÖZ KÖYÜNDEN EMEKLİ DENİZ ASTSBY. SİZİN GÖRELE ŞEHİTLERİ İLE İLGİLİ KİTABINIZDA BİR EKSİKLİK VAR. BENİM ABİM MUSTAFA GÜL 7 MAYIS 1959 SENESİNDE KİLİSTE MAYIN PATLAMASI SONUCU ŞEHİT OLMUŞTUR.
  YENİ BASIM KİTABINIZDA DÜZELTMENİZİ RİCA EDER, BAŞARILARINIZIN DAİM OLMASINI DİLERİM.SELAMLAR.
1998 - 2017 © Görele Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz yazı, resim, videolar alınamaz. İçerik ekleyenlerin yazıları kendi sorumluluğundadır.
Görele bu sorunluluğu yüklenmez.

Görele.gen.tr'yi Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle