,
adana escort
,
GÖRELE- GÖRELE KÖYLERI

Hamzalı Köyü

 

Hamzalı Köyü[1]

Hamzalı köyü, Görele ilçe merkezine 18 km mesafededir. 1997 kayıtlarına göre köyde; 304 hane ve 632 nüfus bulunmaktadır. 2000 yılı nüfus sayımlarında ise köy nüfusu 1027 kişi olarak tesbit edilmiştir. Şeref Kanber[2], Hamzalı köyünün isminin "Hamzalı köyü 1461 yılında Orta Asyadan gelen Hamza ile Ali isminde iki kişi tarafından kurulmuş. İlk ismi Hamzaali köyü imiş, daha sonra köy ismini çe­şitli nedenlerle ve isim olmasın diye Hamzalı köyü olarak yazılmış ve günümüzde de yine Hamzalı köyü olarak devam etmektedir" şeklinde ifade etmektedir.

Hamzalı köyüne komşu köyleri; Çalış, Kırıklı, Sofulu, Esenli, Yeşildere ve Şenlik köyleri oluşturmaktadır. Köyün geçim kaynağı fındık tarımı ve hay­van­cı­lığa dayanmaktadır. Köyde; Hamzalı camisi (yapım tarihi: 1632) ve Güney ma­halle camisi adında iki cami, Zıva deresi üzerinde Ali Köprüsü (taş kemer köprü) adında bir köprü, Zıva deresi üzerinde Hamzalı değirmeni adında bir değirmen ve Armut gelişi, Camiyanı isimlerinde iki mezarlık bulunmaktadır.

Güney mahalle, Dere mahalle, Düz tarla ve Küp üstü mahalleleri köyün mahallelerini oluşturmaktadır. Köyde yaşayan ve bilinen sülaleler ise şunlardır; Tokaçlı, Kamberli, Keçecigil, Kaya (Gaba), Ekiz, Sevindikli, Tıngırlı, Mandallı, Hamzagil, Kırcalı, Ellazgil ve Taşcıgil’dir. Mehmet Keçeci Kore savaşına, Emin Kaya, Osman Hamza ve Mahmut Tıngır Kurtuluş savaşına katılmışlardır.

 

 

[1] Ali Bilir, Geçmişten Günümüze Tüm Yönleriyle Görele , Simurg Yayınları, İstanbul, 2001

[2] Hamzalı Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı

Okuma Sayısı: 2908


<< Geri
1998 - 2017 © Görele Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz yazı, resim, videolar alınamaz. İçerik ekleyenlerin yazıları kendi sorumluluğundadır.
Görele bu sorunluluğu yüklenmez.

Görele.gen.tr'yi Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle