01 Şubat 2015 
GÖRELE'NİN MÜKAFATI ÇÖP TESİSİ Mİ?
27 Kasım 2012 20:51 · TOPLUM & YAŞAM
Giresun Ticaret Borsası Meclis Başkanı
Mustafa Demirci, çöp sorunu bütün dünyanın
sorunu olduğunu ve Amerika'yı yeniden
keşfetmeye gerek olmadığını söyledi.

Görele ilçesine bağlı Çavuşlu Beldesi Taş Ocağı alanına yapılmak istenen ve bir süre önce temeli atılan çöp tesisi hakkında Ordu İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen taş ocağı alanında çalışma yapılmasına tepki gösteren Giresun Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mustafa Demirci, çöp sorunu bütün dünyanın sorunu olduğunu ve Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek olmadığını söyledi. 
En son Ordu İdare Mahkemesi’nin burada yapılan çöp tesisine ret kararı verdiğini ve Danıştay’ın da onayladığını belirten Demirci, “Peki bu gün savcıların ve hakimlerin vermiş olduğu durdurma kararına rağmen inşaat alanında çalışmaların devam etmesi ne demek? Bu kanunen suç değil mi? Bu çöp konusu gündeme geldiğinden beri ilçe halkı sıkıntı içinde, bu yörenin insanları kendi üretmiş olduğu çöpünü kabul ediyor ama başkasının çöpünü asla kabul etmiyor. Şimdi bu noktada Piraziz’e Havalimanı, Bulancak’a Tıp Fakültesi ve Organize Sanayi Bölgesi, Giresun zaten merkezi vilayet konumunda olduğu için göç alan bir yer Espiye’ye Cezaevi Görele’ye de çöp tesisi layık görüldü. Karadeniz Sahil Yolu yapılırken söz konusu taş ocağından tonlarca taş taşındı ve tonlarca dinamitler patlatıldı o bölgede yaşayan insanların evleri hep zarar gördü. Evler çatladı. Aslında devletin çıkartmış olduğu kentsel dönüşüm sisteminin önce Çavuşlu’dan başlaması gerekirdi. Çünkü her dinamit patlatıldığında burada yaşayan insanlar deprem etkisi yaşıyordu. Çavuşlu halkı bu korkuyu 10 yıl boyunca yaşadı. ‘Bunlar size az geldi’ der gibi şimdi de mükafat olarak çöp tesisini getirdiler buraya kuruyorlar. Burada yaşayanlar sanki uzaydan geldi“ dedi.

“GÖRELE VE ÇAVUŞLU İNSANINA BU REVA MI ?”
İstiklal Savaşı’nda Rusları Harşit Deresi’nden öteye geçirmeyenlerin Çavuşlu ve Görele halkı olduğunu ifade eden Demirci, “Dünya tarihinde ilk defa gönüllü bir ordu kurarak savaşa giden Görele ile Çavuşlu’nun insanıdır. Yıllarca sıkıntı çekmiş taş ocakları yüzünden yerinden yurdundan olmuş insanların yerine çöpü layık görmek burada yaşayan insanlara küfretmektir. Cenabı Allah bunun hesabını elbet bir gün soracaktır. İnsanların üzerine bu kadar gidilmez. Efendim çok modern bir tesis olacakmış mademki çok modern bir tesis o zaman gelin bunu insanlara anlatın. Gelen devlet memurları ‘hayır biz devletiz, biz yaparız, biz yaptık oldu’ diyor. Halkın iradesine saygı duymak zorundasınız. Halkın iradesine saygı duymazsanız zorla yapmaya kalktığınız zaman önünüze birçok engeller çıkar. Aklıselim olmak lazım. Yapılacak olan şeyin hangi metotlarla ne yapılması planlanıyorsa gelin bunu buradaki halka açıklayın. Bu insanlar çöp alanında 9 ay önce temeli atılmış inşaatın malzemesinin zerresine zarar vermemiştir. Zarar vermek isteselerdi orda bulunan malzemeleri yakabilirler ve çalabilirlerdi ama hiç birini yapmadılar. Bizim insanımız devletin malına, askerine ve polisine elini kaldırmamıştır kaldırmaz da. Bu insanların yapmış olduğu fedakarlık karşısında ben bunu yaptım ben bunu yaparım demek devletin baba şevkatine uymaz ve zalim bir baba durumuna düşer. Zalim bir babanın da cezasını Allah verir” diye konuştu.

“TRABZON’A BAĞLANALIM OLSUN BİTSİN”
“Eğer Giresun’un çöp sorunu varsa bu sorun ne Görele’nin nede Çavuşlu’nundur” diyen Demirci, “ Giresun’un çöp sorunu Çavuşlu’nun değil Giresun merkezin sorunudur. Giresun merkezde 100 bin kişi yaşıyor. Giresun’dan buraya gelene kadar 250 bin kişiye ulaşan nüfusun çöp sorunu Çavuşlu’ya yamanamaz. Giresun Organize Sanayi Bölgesi’nin arkasında kocaman bir alan var, gitsinler, çöplerini oraya döksünler. Bulancak Kovanlık’ta çöp yeri var gitsinler oraya döksünler. Espiye’de, Keşap’ta da var gitsinler oralara döksünler. Herkes kendi çöpünü alsın, biz kendi çöpümüze razıyız. Ben kimsenin çöpünü koklamak zorunda değilim. Eğer ben birilerinin çöpünü koklayacaksam bunun karşılığını almalıyım. Bir tarafa havaalanı yapacaksınız bir tarafa organize sanayi yapacaksınız bir tarafa cezaevi yapacaksınız. Görele’ye de ‘al sana da çöpü veriyorum’ diyeceksiniz. O zaman çöpünüzü cezaevi, havaalanı, organize sanayi bölgesi ve tıp fakültesini nereye verdiyseniz çöpünüzü de oraya dökeceksiniz. Ne verdiniz de ne istiyorsunuz. Benim buradan anladığım Giresun Görele’yi gözden çıkarmış. O zaman bizde Trabzon’a bağlanalım da sizde kurtulun biz kurtulalım“ şeklinde konuştu.


 

Bu haber 2917 defa okunmuştur.
Bu haberi paylaş
Yorumlar
» Doğru
Herkes çöpüne sahip çıksın.
··· 27/11/2012 21:13, Baha Akalın
» LÜTFEN İNSANLARI KANDIRMAYALIM
DEVLET HÜKÜMET TEK SİZİN ELİNİZDE HER ŞEYİ İSTESENİZ YAPARSINIZ ÇÖP TESİSİNİ İSTESENİZ ORAYA YAPTIRMAZSINIZ YALANDAN BURAYA ÇIKIPTA DEMEÇ VERMENİN BİR ANLAMI YOK VATANDAŞLARI İNSANLARI KANDRMAYALIM. O KADAR..
··· 27/11/2012 21:47, ÇAVUŞLU HALKI
» Doğru Söz ancak Alkışlanı
Sevgili Mustafa Kardeşim, Bazen Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden Kovsalarda Söylediklerin Tarihe Bir Belge olarak Geçecektir. Evet Kral Çıplaktır ve Bunu ifade ettiğin için seni tebrik ediyorum. Söyleyecek çok şeyin olduğunu da biliyorum ama bu senin taşıdığın gerek siyasi gerekse sosyal sorumluluk nedeni ile olmaz. Sonuç olarak Su Akacak ve Yolunu bulacak Hata Yapanlar er geç Hatasını Anlayacak ama lütfen Kırmadan dökmeden. Bu ülkenin ve Bölgenin Çok daha ciddi sorunları var İşsizlik gibi... Sevgilerimle
··· 27/11/2012 21:53, metin efeoğlu
» TUTURDUNUZ BİR AYRILMA
madem çok meraklıysanız bu kadar ayrılmaya her fırsatta bunu dile getiriyorsanız eğer buyrun yapın referandum ayrılın her fırsatta giresundan ayrılma söz konusu oluyor. trabzonun milleti de çok meraklıydı görele bize bağlansın diye zaten . trabzon daha beşikdüzü şalpazarı gibi bölgeleri benimseyememişken sizi mi benimseyecek ki?
··· 27/11/2012 23:46, Soner KARADAĞ
» vaybe
Giresun Ticaret Borsasının Meclis Başkanı Trabzona Baglanalım diyor!!!
··· 28/11/2012 00:35, can
» BU MÜKAFAT AZ BİLE...
SAYIN BAŞKAN SENİ SEÇİMLERDE SON SIRAYA KOYARAK MÜKAFATLANDIRDILAR..AMA BİZ YILMADIK DURMAK YOK AKP YE DEVAM DEDİK OYLARIMIZI VERDİK. MÜKAFAT OLARAK ÇAVUŞLU YA ÇÖPLÜK KAZANDIK. İNŞALLAH YİNE OY VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ. O ZAMANDA MÜKAFATIMIZ OLARAK GİRESUNUN VE TÜM İLÇELERİNİN KANALİZASYON HATTININ GÖRELEYE KADAR BORU İLE UZATILIP GÖRELEDEN DENİZE DÖKÜLMESİNİ ,GÖRELEYE MİS KOKULAR YAYMASINI DA BEKLİYORUZ.
··· 28/11/2012 00:55, DAVUT YIMAZ
» BENCEDE TRABZONA KATILALIM
Evet bizi Giresun un dışlamasından bıktık usandık bu yapılanlara dur demek için tüm dernelkler sivil toplum kuruluşları el ele verelim Trabzon a katılalım haydin ele ele referanduma varmısınız.
··· 28/11/2012 00:57, MEHMET ALİ AY
» cöplük
sayın başkanım bu konuşmalarından dolayı sizi taktir ediyoruz.bu konuda alcak olduğunuz kararlarda yanındayız.işte sizden bu konuda acıklama yapmanı istiyorduk teşekürler herkese zamanı gelince hesabı sorulur ve gözüne sokulur.bizler adeletin yanındayız inşallah adelet tecelli eder.
··· 28/11/2012 04:40, ahmet
» YENİ DEMOKRASİ
Sayın Demirci bir soru soruyor ;Hakim ve savcıların durdurma kararlarına karşı inşaatın devam etmesi ne demek oluyor ? diyor haklı olarak! Cevabını aslında biliyor da , söyliyemiyor.Cevap "AKP DEMOKRASİSİ"dir.Ben tüm Görelelileri bu konuda gösterdikleri tavırlarından dolayı kutluyorum.Mustafa Demirci başta olmak üzere.
··· 28/11/2012 06:02, KEMAL CAN
» yatırım
Gemi sanayi Karo sanayi alın size Çöp sanayi hayırlı uğurlu olsun.
··· 28/11/2012 06:29, eskici
» DEREDEKİ ÇÖPLERİ GÖRELİM
ççöpler köy deresinde çöpmü pil kömür tozu ne ararsan var bu çplerin suyu bu çöplerin pis kokuları nereye gidiyor hiç kimsenin sesi çıkmıyudu şimdi ne olduda çöp tesisi ortaya çıkınca bağarmaya başladılar taş ocağı yapıldı dinamitler atıldı köydeki evler çatladı gülef köyünün yarısı denize taşındı kimsede tık yok acaba çovuşluda rantmı bittide uyandılar evim çatladı mahkemeye gittiniz kara yollarıda size paralar öderken köyler dinamit patlamasıilen hoplarken kimse burayı kapatalım demediniz şimdi yöreye 50 veya 100 kişiye iş imkanı sağlayacak tesise gelince birden uyandılar halkı galyana getirmeyin daha fazla iş sahası isteyelim mesela buraya mıcır çakıl yapan firmaları isteyelim AYRICA BORAYA küççük sanayi sitesi isteyeli BİRDE BU YATIRIMI İSTEMEK İÇİN yürüyelim valiyi ve kaymakamımızı desdekliyorum yapılan her şey güzeldir sygılarımlan güneyköy cinbatlı ömer menteşe
··· 28/11/2012 08:57, ömer menteşe
» sahimi
Trabzona baglandığımız zaman,fen lisesi yeni 2 3 fakülte 1 fabrika tersane falanmı yapılacak herşey güllük gülistanlıkmı olacak,bir yorumcunun dediği gbi adamlar daha beşikdüzünü benimsememişler
··· 28/11/2012 19:08, sevda
» YAYIKLAR OLSUN
KEndilerini yönetici sayan kişilerin konuşduğu laflara bak yeter artık kuyuya taş atığ durmayın cıkarmada cıkaramıyorsunuz sayın yöneticiler acaba sezler de eskidenn osmanlı devletine bölemey calışan devletler gibi bir araya geşwrek giresunu parçalqmayamı beaşladınız yazıklar olsun hepinize.Ayıp ya bırakın bu boş işlerle uraşmayı siz önce gerinize getirmeniz gereken görevşerinisi yağın insanlarında kafalarını karıştırmayınız beliki birileri sizlerw güzel bir vaatşerde bulunmuşlar lanmayın ki o vatşere sonra pişman olursunuz. GÖRELE hiç biryerden ayrılmaz hiç biryerede bağlanamaz.
··· 28/11/2012 19:24, ali Emanet
» Tebrikler Mustafa Bey
Açıklamalarınıza yürekten katılıyorum. Bu tesisin Görele veya Çavuşlu civarına gelmemesi için elimizden geleni yapmalıyız. Dediğiniz gibi en azından herkes kendi çöpünü bertaraf etsin. Bu günlere kadar nasıl gelindi ise bundan sonra da öyle gitsin. Saygılar.
··· 28/11/2012 19:24, Yusuf GÜL
» YAPMAYIN BEYLER..
Evet yapmayın arkadaşlar.Haksızlık etmeyin mustafa bey İRONİ yapmış Trabzona bağlanma ile ilgili.Ben Mustafa beyi hiç tanımam merhabam da yoktur aynı dünya görüşünü de paylaşmam ama Görelenin yetiştirdiği Görele ye hizmet eden Görele ye yatırım yapan birisi.. Sahip çıkılması gerekir diye düşünüyorum..
··· 28/11/2012 19:27, ERGÜN ORAL
» trabzonun bize ihtiyacı kalmadı
bırakın arkadaşlar trabzona bağlanma muhabbetini. son çıkan kanundan haberiniz yok galiba. büyükşehir belediye olma kriteri 800 000 den 750 000 e indirilerek trabzonlular bu işi mecliste halletti. artık trabzona bu saatten sonra bağlanırsak işte o zaman çavuşlu çöplük olur.olmaz demeyin onu da mecliste hallederler. farkındamısın çünkü sürmene deki çamburnu çöplüğü doldu. trabzona yeni bir çöplük lazım. ve çavuşlunun da aslında trabzonun çöplüğü olacağı kesin.130000 nüfuslu ve çavuşluya 75 km deki giresundan ne kadar çöp çıkacakki. birde trabzonun batısı ve bu taraftaki ilçeleri beşikdüzü,tonya ,vakfıkebir,akçaabatın nüfusu en az 300000 ve de çavuşluya mesafeleri ortalama 50 km .yok. lütfen azıcık akıllı olun . yarın çavuşlu çöplüğü açıldığında akçaabattan gelen çöp kamyonunu oraya sokmayacakmıyız? adam lar parayla değilmi veririm paramı dökerim çöpümü diyecekler.artık geçmiş olsun trabzona bağlanmanıda bir cazibesi kalmadı.sayın mustafa demirci. artık gerçek yerin olan partine dönünüz.bırakın artık alucralının peşinde gitmeyi.
··· 28/11/2012 19:59, şevket karademir
» yok bu böyle olmaz
bu kadar aciz oldugumuzu bilmiyordum mahkemenin olumsuz kararı var degişiklik yaptık diyorlar ne yapmışlar dereyimi kurutmuşlar burda yaşayan halkı yeni bir yerleşim alanına mı götürmüşler bal gibi kanunsuz iş haklı olan biziz aciz olan yine biziz vali bey bize gelmiyorsa toplanıp biz gidelim yazacak çok şey var ama neyse
··· 28/11/2012 20:45, yakup
» UYANIN ARTIK GÖRELELİLER
Mustafa beyin yapdığı yorumlara katılıyorum bulancağa tıp fakültesi espiyeye bölgesel cezaevi bunlar nedemek buraların nüfusu artar ekonomisi gelişir göreleye çöp tesisi nedemek giresunun pis çöplerini koklasın yeter arkadaşlar trabzonun beşikdüzünü dışladığını söylüyorsunuz beşikdüzü daha dün ilçe oldu aradaki farkı göremiyormusunuz ben elli yaşına geldim giresunun göreleye faydasını görmedim çöpden başka görele sivil toplum örgütleri biraraya gelip bence trabzona bağlanmayı düşünsünler onlar bizden bizde onlardan kurturalım yeter artık GÖRELE KİMSENİN ÇÖPLÜĞÜ OLMASIN
··· 28/11/2012 21:07, EMİN KAYA
» UYANIN ARTIK GÖRELELİLER
Mustafa beyin yapdığı yorumlara katılıyorum bulancağa tıp fakültesi espiyeye bölgesel cezaevi bunlar nedemek buraların nüfusu artar ekonomisi gelişir göreleye çöp tesisi nedemek giresunun pis çöplerini koklasın yeter arkadaşlar trabzonun beşikdüzünü dışladığını söylüyorsunuz beşikdüzü daha dün ilçe oldu aradaki farkı göremiyormusunuz ben elli yaşına geldim giresunun göreleye faydasını görmedim çöpden başka görele sivil toplum örgütleri biraraya gelip bence trabzona bağlanmayı düşünsünler onlar bizden bizde onlardan kurturalım yeter artık GÖRELE KİMSENİN ÇÖPLÜĞÜ OLMASIN
··· 28/11/2012 21:09, EMİN KAYA
» blörf iyi
mustafa bey hakli cogu konuda,fakat cok gec kalindi karsi cikmaya bu isi en bastan engellemeliydiler,trabzona baglanmayi zaten hayatta düsüncek insan degil blörf cok etkili görele demek giresun demektir,görelenin degerini bilmeyen bir giresun var ortada.
··· 29/11/2012 02:38, kral yalcin
» cop tesisi
Saygi deger cavuslu ve gorele halki hepinize soruyorum ahmedinden mehmedine eminesinden aysesine herkese eger cavusluya bu tesis kurulursa sizce issizlik sikintisi ortadan mi kalkicak? Kesinlikle hayir! Peki; tesis kurulmasa milletimiz acliktan mi olecek? Kesinlikle hayir! Bu tesisi buraya kim kurmaya calisiyor? Devlet! Devleti secen kim? Bizler! Kimse kimseyi kandirmasin kimse kimseyi suclamasin arkadas... Bugun durum bu haldeyse sorumlusu hepimiz bizleriz... Gorele yada cavuslu bu zamana kadar merkez giresun tarafindan dislanmadi mi? Dislandi! Eger benim ilceme koyume trabzon sahip cikacaksa trabzon benim merkez ilim olsun.. En azindan vekilleri yore halkina sahip cikiyor... Saygilarimla.....
··· 29/11/2012 07:17, celal gundogdu
» Copluk projesi
Sayın baskan,yıllardır siyasetin icinde ve yıllardır da AKP icinde siyaset yapıyor .sayin baskan sizin bu projeden yeni mı haberiniz oldu yada giresun millet vekillerinin haberi yokmuydu bunlar sizin yol arkadaslarınız degilmiydi.bu millet vekilleri biliyor idiyse size neden bilgi verilmedi görüş sorulmadı gorelede için önemli bir konu olan çöplük projesinin bilgisini vermeyen AKP millet vekilleriyle siyaset yapmaya devam edecekmişsiniz?cevapinizi bu siteden bekliyor olacağım eğer cevap verme cesaretiniz var ise!
··· 29/11/2012 10:01, Hasan
» tepki
bilmem hatırlarmısınız yakın bir tarihte uzak doğuda bir tren kazasında ulaştırma bakanı ve demir yolları genel müdürü istifa etti peki siz başkan bu sözlerle milletin azına bal çalıp 1. sıradan adaymısınız yoksa akp ye resti çekip sözlerinizin arkasındamısınız ... siz cevap vermesenizde zaman gösterecek.! AK mı KARA mı
··· 01/12/2012 08:30, erkan

Bu habere yorum eklemek için aşağıdaki formu doldurup gönderiniz.

Adınız:
Başlık:
Yorumunuz:Görfed, Çöp Tesisinden Rahatsız.


Cavusluya Cop Tesisi, Goreleye PKK kampi yapilmali...


Madem Güzel Olacak, Giresun'a Yapılsın!


SAĞLI- SOLLU GİRİŞİRİM


GÖRELE KEMENÇE VE HORAN GÜNLERİ


HİCİV EDEBİYATI VE TAŞLAMALARIMDAN BİR DEMET


Bize Zihniyet Devrimi Gerekli...


LÂİN ŞEYTAN


GÖRELE'DEN BİR AİLE TARİHİ


Van Depremi Üzerine...


Borcu Bile Yapılandıramadılar


Tebrikler Tirebolu...


Dilan, ‘Gözyaşım mektupta pul deyi yazmış’


KANLI SİYASET !


NEREYE GİDİYORUZ?


Bizden Bir Köşe: KırımÜyelik  |  Bize Ulaşın  |  Künye  |  Reklam  |  Kullanım Şartları  |  Yayın İlkelerimiz  |  Gizlilik Politikasıgorele.gen.tr © 2000 - 2011 · Bütün hakları saklıdır
Web sitemizde yayınlanan haber, makale, fotoğraf ve tanıtıcı bilgiler izin alınmadan kopyalanamaz.