28 Ocak 2015 
Görele Kültür-Sanat Sempozyumu Yapıldı...
24 Aralık 2003 01:59 · TOPLUM & YAŞAM
İSTANBUL - İstanbul’da Kurulu bulunan Giresun İli, Görele İlçesi Dernekleri Birliği Cumhuriyetin 80. Yılı Etkinlikleri nedeniyle “Görele Kültür-Sanat Sempozyumu” düzenledi. 20 Aralık 2003 Cumartesi günü Üsküdar Belediyesi Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan sempozyum’da Görele ve Yöresi’ne ait Kültür ve Sanatı, ...
... Gelenek ve Görenekleri, Halk Bilimi, Tarihi, Ünlü Şahsiyetleri ve Spor’u tebliğ olarak sunuldu ve tartışıldı.
Sempozyum Başkan Ali Bilir'in açılış konuşmasıyla başladı.

Görele'nin tanıtım belgeselinin gösterilmesinin ardından Dernekler Birliği Başkanı Ali Bilir açılış konuşması yaptı. Ali Bilir konuşmasında, "Yurdumuzun her köşesi değerlidir. Her yörenin belirli inanışları, tarihi, kültürü, yaşam felsefesi vardır. Bu değerlerin, yıllardır süregelen varlıkların devamlılığını sürdürecek olanlar bu yerlerin mensuplarıdır. Biz de bu bilinçle faaliyetlerimizi yapmaya çalışıyoruz. Her bölge insanının yöresel kültür ve değerlerine sahip çıkması, toplumsal anlamda ülkemizin kültür ve değerlerine sahip çıkmak demektir. Bu sorumluluğu her zaman taşımalıyız diye düşünüyorum." dedi. Ali Bilir sözlerini şu sözlerle sürdürdü. "Görele Kültür Sempozyumu, Görele ve yöresinin kültürünü tanıtmak ve her Görelelinin, Giresunlunun, Karadenizlinin, her Anadolulunun, her Trakyalının ve yabancı ülkelerdeki diğer vatandaşlarımızın kültürüne daha iyi sahip çıkıp, koruması amacıyla yapılmıştır. Çünkü bir toplum kültürel ve manevi değerlerini korumadığı sürece ekonomik olarak ne kadar güçlü olursa olsun sosyal acizlikler içinde kalmış bir toplumdur"
Başkan Ali Bilir'in açılış konuşmasının ardından Protokol konuşmalarında Üsküdar Belediye Başkanı Yılmaz Bayat, Giresun Dernekleri Birliği Başkanı Halil Kütük ve İstanbul Milletvekili Göreleli Hüseyin Besli birer konuşma yaptılar. Üsküdar Belediye Başkanı Yılmaz Bayat Sözlerine "İlk defa bir ilçenin on yıllık Belediye Başkanlığım sürecinde böylesine bir organisazyon yaptığına şahit oluyorum. Bu sempozyumu Derneklerin yapmış olması ise olayın en önemli noktasıdır." diyerek sürdürdü. Giresun Dernekler Birliği Başkanı Halil Kütük ise "Görele Dernekler Birliği'nin Giresun İlçe Dernekler Birliği içersinde en aktif birlikten biri olduğunu belirterek Giresun Dernekler Birliği çalışmaları hakkında bilgi verdi. TBMM'sindeki bütçe görüşmeleri'nden sempozyuma katılan ve sempozyum bitmeden tekrar Ankara'ya dönmek zorunda kalan Hüseyin Besli ise yaptığı konuşmada, yapılan sempozyumun öneminden bahsetti.

Birçok siyaset, bilim ve işadamı katıldı.
Görele Kültür-Sanat Sempozyumu'na birçok siyaset ve eski devlet adamları katıldı. Hemen hemen her partiden üst düzey yöneticilerin katıldığı sempozyumda eski ve yeni bir çok bürokrat, bilimadamı, sanatçı ve işadamları katıldı.

Görele Belediye Başkanı Nazım Dede gelmedi.
Görele Belediye Başkanı Nazım Dede ısrarla davet edilmesine rağman sempozyuma katılmadığı belirtildi. Dede, Dernekler Birliği'ne gönderdiği telgrafta "işlerimin yoğunluğu nedeniyle katılamadığım için üzgünüm" dedi.
Görele Kaymakamı Özefe yoldan döndü.
Görele Kaymakamı İbrahim Özefe, sempozyuma çok katılmak istediğini ve yola çıkacağı gün Görele'de heyalan olması ve yirmi köy yolunun ulaşıma kapanması nedeniyle olay mahallinde kalması gerektiği için sempozyuma katılamadı.
Görele'den katılım yüksekti.
Görele, Tirebolu ve Giresun'dan sempozyuma birçok katılım oldu. Ak Parti Görele İlçe Başkanı Mustafa Demirci, Belediye Başkan Aday Adayları Ertuğrul Melikoğlu, Necmi Dede'de gelen davetliler arasında idi. Sempozyuma Görele Dernekler Birliği Görele Temsilcisi Yunus Gülşen, Görele Haber Gazetesi Kurucularından Osman Usta, Görele Belediye eski Başkan yardımcısı Orhan Odabaş katıldı. Bunların yanında Görele'den bir çok davetli daha sempozyuma katıldı.
Ulusal ve Yerel Basından Büyük İlgi.
Sempozyuma ulusal ve Yerel basından büyük ilgi ve katılım vardı. Anadolu Ajansı, Hürriyet Gazetesi, TRT, Karadeniz Gazetesi, Beykoz Doğuş Haber Gazetesi, Görele Haber Gazetesi, Giresun Dergisi, Üsküdar Gazetesi ve birçok medya mensubu katıldı.

Panelisteler konularına çok hakimdi.
Görele ve Yöresine ait Kültür-Sanat, Gelenek-Görenek, Tarih, Ünlü Şahsiyetler ve Spor gibi birçok konu anlatıldı. Musa Ada'nın başkanlığını yaptığı birinci oturumda şu konular anlatıldı. Görele Tarihi, Coğrafyası ve Tarihi Şahsiyetler: Ayhan Yüksel (Araştırmacı-Yazar). Görele’de Düğün ve Evlenme Adetleri: Özcan Temel (Edebiyat Öğretmeni, Görele Anadolu Lisesi Müdürü). Görele Ağzı ve Mahalli Kelimeler:Uğur Bilgi (Yazar, Tv Programı Yapımcısı) Görele Yayla Hayatı: Ali Bilir (Araştımacı-Yazar). Görele’de Kültür ve Sanat Haraketleri (1960-1972): Burhan Temel (Emekli Öğretmen, Ressam)
Birol Kardaş'ın başkanlığını yaptığı ikinci oturumda ise şukonular anlatıldı.
Görele’de Sözlü ve Sözsüz Halk Musikisi: Hayrettin Günay (Emekli Edebiyat Öğretmeni). Göreleli Bestekarlar: Turhan Taşan (Bestekâr, Araştırmacı-Yazar, MESAM Yön.Krl.Üyesi). Göreleli Şairler: Seyfullah Çiçek (Araştırmacı-Yazar, Şair). Göreleli Ressamlar: Ahmet Keskin (Sakarya Üniversitesi Güzel San.Ak.Böl.Bşk.) Bu bölümde Av.Halil İbrahim Türkyılmaz'da bir konuşma yaptı.
Sempozyumun üçüncü ve aynı zamanda son oturum başkanlığını ise Üsküdar Belediyesi Başkan Vekili Davut Dalcı yaptı. üçüncü oturumda anlatılan konular ise; Görele’de Spor: A.Yaşar İmamoğlu (Görelespor Eski Yöneticisi). Şair Ahmet Kaçar: Ali Atalay (Yrd.Doç.Dr, KTÜ Öğretim Üyesi)Hasan Ali Yücel: Cem Karaahmetoğlu (Ressam, Yayıncı). Görele’de Basın ve Göreleli Kitaplar: Sadi Kaya (İnşaat Müh. Görele Dernekleri Birliği Fahri Başkanı) Bu oturumda Görele Dernekler Birliği Eski Başkanı Emekli Öğretim Üyesi Ahmet Torun'da bir konuşma yaptı.

Sempozyuma katılan Panelistlere Plaket verildi.
Sempozyuma panelist, konuşmacı olarak katılanlara, sponsor kişi ve firmalara, sanatçılara Dernekler Birliği tarafından herbirinin adına özel olarak hazırlanmış plaket ve hediyeler takdim edildi.

Yöresel Yemekler Büyük İlgi Gördü.
Sempozyumun tüm yemek organisazyonu Veli Tavacı (TAMA MUTFAK) tarafından sağlandı. Görele yöresi mutfağından hazırlanan beşyüz kişilik yemek davetliler tarafından afiyetle yenildi. Yemek organisazyonun ve takdiminin kusursuz olması davetlileri son derece memnun ettiği gözlendi.

Ünlü Sanatçılar'dan Özel Görele Konseri.
TRT ve Devlet Güzel Sanatlar Türk Müziği sanatçılarının katıldığı Konser büyük ilgi gördü. Konsere Kemençe sanatçısı Mehmet Sırrı Öztürk ağır gribal enfeksiyon geçirdiği için katılamadı. Yöresel Kemençe Sanatçısı Katip Şadi ise geleceğini bildirmesine rağmen konsere katılmadı. Konsere; Kemeneç Sanatçıları Hüseyin Çendioğlu, M.Naci Keskin (TRT), Güven Yapar (TRT), Hüseyin Akpınar (TRT), Nazan Sıvacı (TRT), Arif Özgülüş (Devlet Güzel Sanatlar Türk Musikisi), Neşe Fırtına (AKSM) ve saz ekipleri ile koro katıldı. Sanatçılar ve katılımcılar konser sonunda sözlerini Uğur Bilgi'nin yazdığı "Görhele" türküsünü hep birlikte seslendirdiler.

Sempozyum sonunda Görele Dernekler Birliği yöneticileri hepbirlikte toplu resim çektirdiler. Giresun, Görele hatta Karadeniz adına böyle bir organisazyonu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşarken, ilerideki organisazyonların daha iyi olması için çalışacaklarını belirttiler.

Görele Kültür Sempozyumu'nda sunulan Tebliğleri bir kitapta toplanarak yayınlanacağı belirtildi. Ayrıca sempozyumla ilgili resim ve görüntüler web sitemizde yayınlanacaktır.

GÖRELE GEN TR Haber Merkezi
Bu haber 2644 defa okunmuştur.
Bu haberi paylaş
Yorumlar
» Gör hele şarkısı
Bestekar ve söz yazarı Uğur beyi tebrik ederim bu şarkıyı hep duymak isteriz artık.. Umut yılmaz
··· 23/12/2003 01:08,
» Görele Sempozyumu
Güzel ilçenizi ve değerlerini mükemmel tanıttınız.Doğup büyüdüğümüz bölgeyi ve değerlerini yeterince tanımadığımızı farkettik.Sizleri kutlar tanıtımlarınızın devamını dileriz. Fatma-Ersan Turgut
··· 24/12/2003 07:14,
» HARİKAYDI AMMA ...!
Bu organize,fikir ve program harikaydı.Bütünlük konu başlıkları iyiydi,AMMA !!! plaketler ve aynı kişilerin sürekli sahneye çıkıp ödül veriyormuş gibi gözükmesi sanki istismar kokuyordu...
··· 24/12/2003 08:30,
» başarılarr
değerli göreleli saantçı ve sanat severlerin girişimiyle yapılan bu sempozyom çok gecikmli de olsa gerçekleştirilmiş olmasından mutluyum.. ancak dar bir çerçevede tutulmuş oduğu duygusu ilk anda farkediliyor.. ben sanatla içiçe olan birisi olarak haberim olmadı.benim gibi daha çok kişinin haberi olmadığını biliyorumm.. sağlık olsun..!! görele ve göreleliler hayırlı olsun.. _zeki ergin
··· 24/12/2003 21:55,
» gazetede okudum
ben eskışehirde öğrenciyim ve GÖRELELİYİM.bu sempozyumu gazetede okuyunca çok mutlu oldum.ben bu güzel olaya emeği geçen herkese çok teşekkür eder güzel ilçemizin hep böyle güzel organizasyonlarla gündeme gelmesini temenni ederim.-ALPER USTA-A.Ü. İKTİSAT 2. SINIF ÖĞRENCİSİ
··· 25/12/2003 01:29,
» HER YONUYLE EKSİKSİZ
Görele Dernekler Birliği kendini kanıtladı. Böylesine bilimsel bir toplantının, tam katılımla salonun tıka basa doluluğuyla yapılabilmesi, konuşmacıların konusuna hakimiyeti, konuklar için özel olarak hazırlanan Görele yemeklerinden oluşan açık büfe, kişiye özel plaketler, sanatçılar hepsi Görele'nin öncü ilçe olma özelliğini yansıttı. Tebrik ederiz. Eynesilliler Derneği
··· 25/12/2003 20:27,
» HELAL OLSUN SİZE
BİR GÜMÜŞHANELİ OLARAK SİZLERİ KUTLUYOR ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DİLİYORUM.BU ÇALIŞMALARINIZIN YÖRESEL DERNEKLERE ÖRNEK TEŞKİL ETMESİNİ SİZLERDEN ESİNLENEREK ONLARINDA BU GİBİ HİZMETLER VE SEMPOZYUMLAR DÜZENLEMELERİNİ ÖZELLİKLE SEMPOZYUMDAKİ KONUŞMACILARIN KONULARINA HAKİMİYETİ VE SALONU TIKA BASA DOLDURAN İZLEYİCİLERİ SIKMADAN ON SAAT GİBİ BİR ZAMAN ORADA TUTMAK ŞİMDİYE KADAR RASLAMADIĞIM BİR BAŞARIDIR SİZLERİ TEBRİK EDİYORUM
··· 25/12/2003 22:16,
» Teşekkürler
Görele Dernekler Birliği'ni kutluyorum.Bazı aksaklıklara rağmen sempozyum çok başarılıydı.Konuşmacılar işlerini ciddiye alıp iyi hazırlanmışlardı.Veli Tavacı ve ekibine teşekkürler.Yemekler özellille de 'hamsili pilav' harikaydı.Birçok toplantıya katıldım ,bu kadar ilgili ve zamana saygılı izleyici az gördüm.Onlara da teşekkürler.Görele tarihi bölümünde dedelerimizin problemlerini yüzlerce yıl önce Padişaha bildirebildiklerini öğrenmek beni sevindirdi.Torunlarının aynı derecede aktif olmamalarına üzüldüm. Bugün Görele 'den 'Köy görünümünde' diye bahsedilmez,en azından bir yüksek okulu olurdu.Umarım Dernekler Birliği buna da öncülük eder,daha başarılı faaliyetler de imza atar. Saygılarımla... Şadiye Kocabaş
··· 26/12/2003 17:29,
» Zeki Ergin'e!
Sayın Zeki Ergin anlaşılan bu siteyi bir aydır ziyaret etmemiş. Bir ay boyunca sitenin en üstünde kocaman bir logo vardı "Cumhuriyetin 80. Yılında Görele Kültür Sempozyumu" diye buraya tıklandığında ise Sempozyumla ilgili hertürlü bilgi mevcut'du. Ayrıca Sempozyum haberi ve programı Görele Haber Gazetesi, Karadeniz Gazetesi ve çeşitli internet sitelerinde yayınladı. Zeki bey sanırım kendisine haberi kuşların getirmesini bekliyor. Mustafa Koca
··· 26/12/2003 19:45,
» iyi analize edebiliyoruzmu?
Gelismeler sevindirici,fakat olayin diger tarafi pek o kadar degil.Icimizde kendini ön plana cikara bilmek icin bütün hesabini bunun üzerine yaparak,hirsli bir sekilde kosturuyor. Arkadaslar bu bizi ve yaptiklarinizi almanyadan.CEMAL TOKALAK:
··· 28/12/2003 10:44,
» ÇALIŞANLARIN HAKKI VERİLMELİ
Evet çelışanların hepsine tek tek teşekkür ederim ve kutlarım kusursuz bir sempozyum yapıldı ve göreleli görelenin kültürüne sahip çıktı. bundan sonra bunun daha çok geliştirilmesi lazım dahada kapsamlı yapılması lazım hadin arkadaşlar hakkınız verildi ama yenisini yapmak için kamçılanın!
··· 28/12/2003 22:09,
» ARTIK SEVİNMEYE BAŞLADIK
BEN İSTANBUKDA OTURUYORUM VE GÖRELELİYİM GÖRELEDE BÖYLE BÜYÜK SOSYAL FAALİYETLERİN OLMASI BENİ NEKADAR MUTLU EDİYOR BİLEMEZSİNİZ BARIŞ FİRİDİNOĞLU
··· 19/05/2004 22:27,

Bu habere yorum eklemek için aşağıdaki formu doldurup gönderiniz.

Adınız:
Başlık:
Yorumunuz:Görfed, Çöp Tesisinden Rahatsız.


Cavusluya Cop Tesisi, Goreleye PKK kampi yapilmali...


Madem Güzel Olacak, Giresun'a Yapılsın!


SAĞLI- SOLLU GİRİŞİRİM


GÖRELE KEMENÇE VE HORAN GÜNLERİ


HİCİV EDEBİYATI VE TAŞLAMALARIMDAN BİR DEMET


Bize Zihniyet Devrimi Gerekli...


LÂİN ŞEYTAN


GÖRELE'DEN BİR AİLE TARİHİ


Van Depremi Üzerine...


Borcu Bile Yapılandıramadılar


Tebrikler Tirebolu...


Dilan, ‘Gözyaşım mektupta pul deyi yazmış’


KANLI SİYASET !


NEREYE GİDİYORUZ?


Bizden Bir Köşe: KırımÜyelik  |  Bize Ulaşın  |  Künye  |  Reklam  |  Kullanım Şartları  |  Yayın İlkelerimiz  |  Gizlilik Politikasıgorele.gen.tr © 2000 - 2011 · Bütün hakları saklıdır
Web sitemizde yayınlanan haber, makale, fotoğraf ve tanıtıcı bilgiler izin alınmadan kopyalanamaz.